Z rowerem w trasę

Posted on 22/06/2018 12:09am

Jazda na rowerze to środek transportu zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując prosto przed siebie nie tylko pozbywamy się nadprogramowych kilogramów i ćwiczymy mięśnie. Rezygnując z nieekologicznych form transportu nie niszczymy w dodatku otoczenia. Plusy niewątpliwie są ważne jednak uwagę trzeba w pierwszym rzędzie skupić na najważniejszym elemencie opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc rodzaj powinniśmy wybrać?
Zakup roweru nie jest taki prosty jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. Od tego w jakich warunkach będziemy jeździć zależą elementy składające się na nasz dwukołowiec. Dobrze jest przejść przez niejeden sklep rowerowy (np. TU), przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne konstrukcje, hamulce czy wysokość kierownicy w danych modelach dadzą całkiem odmienne doświadczenia i wrażenia z jazdy - . Istotne jest, by trafnie dobrać rowery górskie, miejskie czy użytkowe. W wyniku tego jazda stanie się wyjątkową przyjemnością.rower stacjonarny
Source: http://www.sport-shop.pl/
Przede wszystkim dobrze jest poznać dwa główne typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” pozwalają wygodnie przemieszczać się w mieście. Istotnymi właściwościami są wysoko umieszczona, giętka kierownica, większe i wygodniejsze siodełko ułatwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i większą widoczność, właściwe oświetlenie i przepisowe zamontowanie znaków ostrzegawczych oraz osłony na łańcuch zabezpieczające przed zabłoceniem podczas jazdy - zobacz stronę. Często uzupełnione są bagażnikiem i zabezpieczeniem przed kradzieżą. Raczej również rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie będą nieistotne.

Z miasta jedziemy w góry a z nami bierzemy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB błyskawicznie zyskały zastępy miłośników, które wciąż rosną. Jak sama nazwa wskazuje stworzono je do jazdy terenowej, np. w górach. Charakteryzuje je głównie mała, dodatkowo umacniana rama, mocna, ale raczej lekka konstrukcja i dobre hamulce.


Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome (lub stacjonarne poziome), których konstrukcja powoduje, że jadący potrafią rozpędzić się do wyjątkowo dużych jak na rower szybkości. Pomijając powyższą zaletę mają one niestety wiele wad, które skutecznie zmniejszają ich popularność. W szczególności wymagają one równej nawierzchni, trudno jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma bardzo ograniczone pole widzenia - .

Nie pozostaje zatem nic innego jak znaleźć sklep rowerowy a w nim rower , o którym marzymy i odstawić samochód do garażu.

Tags: rower, wycieczki, sport, hamulce